23.11.10 15:10 Age: 14 yrs

Česká republika chce aktivně promluvit do porušování lidských práv

Tiskové zprávy, Aktuality

 

Česká republika chce aktivně promluvit do porušování lidských práv

5. 11. 2010 | EPS

 

Česká republika otevřela diskusi k palčivé otázce porušování lidských práv v rozvojových zemích po celém světě v důsledku činností nadnárodních společností. Evropská unie chystá v příštím roce historicky první reformu legislativy v oblasti odpovědnosti firem za lidská práva a Česká republika se k návrhům na vytvoření tohoto právního rámce bude v příštích měsících vyjadřovat.

 

„Pro Českou republiku je otázka porušování lidských práv velice aktuální. Téměř každý obchodní řetězec v České republice má ve své nabídce zboží, které bylo vyrobené za nehumánních podmínek v Indii, Jihoafrické republice a v dalších zemích,“ popisuje spojnici mezi porušováním lidských práv v rozvojových zemích a evropským trhem Filip Gregor z Ekologického právního servisu, který uspořádal první velké setkání k tomuto tématu na půdě Úřadu vlády.

 

Podle Filipa Gregora mají evropské státy klíčovou roli v tom, aby požadovali po velkých firmách transparentnost své činnosti. Firmy by měly identifikovat, zda se prostřednictvím svých obchodních vztahů nepodílí na porušování lidských práv v rozvojových zemích. Druhým pilířem by pak měla být snažší soudní vymahatelnost pro oběti ve vykořisťovaných zemích.

 

Účastníci diskuse na Úřadu vlády ze širokého spektra od politiků až po členy nevládních organizací se shodli na tom, že jde o otázku, kterou je potřeba aktivně řešit i z hlediska aspektu pro domácí ekonomiku. „Existuje globální spojený svět, kdy jedna firma pracuje v mnoha státech a je skoro nemožné to kontrolovat. Každá země si toto musí ohlídat, české firmy dlouhodobě ohrožuje laciná konkurence daná nízkými mzdovými náklady v rozvojových zemích,“ vidí v porušování lidských práv velký ekonomický problém poslanec a podnikatel Jaroslav Lobkowicz, který byl jedním z diskutujících u kulatého stolu.

 

Organizátoři z Evropského právního servisu chystají v příštích týdnech další akce na podporu lidských práv po celém světě. Nejbližší bude happening 10. listopadu, který bude výročím popravy nigerijského aktivisty za práva lidí postižených firmou Shell v Nigérii.

 

Kontakt:

Filip Gregor, právník Ekologického právního servisu

Tel: 775 154 083, e-mail: filip.gregor@eps.cz